Top
Image Alt

1-10 maja 2024 Tajemniczy Afganistan

1-10 maja 2024 Tajemniczy Afganistan

£2100 per person
0 Reviews
 • Departure/Return Location
  Kabul - Kabul
 • Departure Time
  1/05/2024
 • Return Time
  10/05/2024

Tour Plan

1
Spotkanie ze stolicą
Odbiór gości z lotniska i zakwaterowanie w hotelu. Dzień zacznie się od wizyty na targu ptaków, znanym jako najstarsza część Kabulu, gdzie wystawiane są ptaki z całego świata. To nie tylko targ ptaków, ale także centrum rzemieślnicze z kowalami, lokalnymi starymi sklepikami, itp. Następnie wizyta w starym meczecie szyickim wyłożonym turkusowymi kafelkami - Sanktuarium Sakhi w zachodniej części Kabulu, które jest miejscem spoczynku Hazrati Alego, kuzyna proroka Mahometa. Nocleg w Kabulu.
2
W stronę Bamian
Po śniadaniu wyjazd w stronę Bamian, (ok. 4h), gdzie znajdowały się dwa monumentalne posągi stojącego Buddy z VI wieku, wyrzeźbione w zboczu klifu, a później wysadzone i zniszczone w marcu 2001 roku przez talibów. Po zwiedzaniu doliny z wnękami po posągach, przejazd do XIII-wiecznego historycznego miasta Shahr-e Gholghola, czyli tzw. Miasta Krzyków, które po miesiącach obławy zostało zdobyte przez Czyngis-chana. Następnie przejazd do ruin Shahr-e Zuhak, znanego również jako Czerwone Miasto, które było głównym punktem obronnym dorzecza. Nocleg w Bamian.
3
Błękitne jeziora Band-e-Amir
Po śniadaniu, podróż w stronę wyjątkowego kompleksu błękitnych jezior Band-e Amir - szeregu sześciu jezior o różnych odcieniach błękitu oddzielonych naturalnymi tamami wykonanymi z trawertynu. Tzw. „Tama Dowódcy”, odnosi się do Alego - pierwszego imama muzułmanów (szyitów) i czwartego kalifa islamu (dla sunnitów). Obszar, zdominowany przez etnicznych Hazarów, jest pierwszym parkiem narodowym w Afganistanie oraz znajduje się na liście UNESCO. Po całym dniu spędzonym w Band-e-Ami, podróż powrotna i nocleg w Bamian.
4
Górski krajobraz
O poranku, dalsza podróż w kierunku północnego Afganistanu. Po drodze krajobrazy pasma góskiego Hindukuszu oraz Salang, czyli kompleksu tuneli zbudowanej przez Sowietów w połowie lat 60. XX wieku, stanowiąc wtedy drugi najdłuższy tunel świata. Przejazd przez 5 prowincji Afganistanu: Bamian, Parwan, Baghlan, Samangan i Balkh. Wieczorem przyjazd do Mazar-e Sharif. Zakwaterowanie i nocleg.
5
Zabytkowe miasta - Mazar-e Sharif i Balch
Po śniadaniu, podróż do Balch, starożytnego miasta i centrum buddyzmu i sufizmu. Wizyta w meczecie Haji Piyada (pieszy pielgrzym), grobowcu Rabii Balkhi, na wpół legendarnej postaci literatury perskiej i prawdopodobnie pierwszej poetki w historii poezji nowoperskiej. Następnie wizyta w meczecie Khoja Parsa i starożytnej cytadeli Bala Hisar, która została zbudowana przez Aleksandra Wielkiego. Po południu czas na zwiedzanie meczetu Alego z Błękitnymi Kafelkami w Mazar-e Sharif oraz świątyni Hazrat Ali - jednego z najsłynniejszych świętych miejsc w świecie islamskim. Wieczorem kolacja i powrót do hotelu.
6
Buddyjskie dziedzictwo
Podróż do osady zwanej Takht-i Rustam (“tron Rustama”), czyli na stanowisko archeologiczne w Haibak, gdzie znajduje się buddyjska stupa na szczycie wzgórza, przy przełęczy Hindukusz. W tym miejscu wykuto również w skałach jaskinną świątynię zamieszkiwaną przez buddystów. Miejsce to stanowi najwcześniejsze powiązanie z ewolucją architektury buddyjskiej w Afganistanie. Wieczorem powrót do hotelu.
7
Kabul - ogrody i krajobrazy
Rano, po śniadaniu, przelot do Kabulu. Wizyta w Shah Do Shamshira, meczetu w sercu miasta Kabul, zbudowanego przez króla Amanullaha Chana ku pamięci króla arabskiego. Po południu relaks w Ogrodach Babur, lokalnie zwanych Bagh-e Babur, które jednocześnie stanowi miejsce spoczynku pierwszego cesarza Mogołów - Babura. Uważa się, że ogrody powstały około 1528 roku, kiedy Babur wydał rozkaz budowy „ogrodu alejowego” w Kabulu, opisanego szczegółowo w jego wspomnieniach, Baburnama. Następnie wizyta na punkcie widokowym na wzgórzach Bibi Mahro. Po południu przelot do Heratu, kolacja i zakwaterowanie.
8
Herat - miasto kultury i historii
O poranku wizyta w Masjidi Jami, czyli Meczecie Piątkowym, zbudowanym przez władcę Ghuridów Ghiyas ad-Din Ghori w XIII wieku, potem krótka wizyta w fabryce płytek w Heracie. Następnie wizyta w cytadeli Herat, której początki sięgają 330 roku p.n.e., kiedy to Aleksander Wielki i jego armia przybyli na tereny dzisiejszego Afganistanu. Przez ostatnie 2000 lat wiele imperiów wykorzystywało go jako swoją siedzibę, a na przestrzeni wieków był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Po południu zakupy na lokalnym bazarze Herat. Kolacja i zakwaterowanie.
9
Zabytki Heratu
Wizyta w XV-wiecznym Kompleksie Musalla, czyli w ruinach budowli architektury Timurydów, składającej się z meczetu, mauzoleum i madrasy, czyli szkoły islamskiej. Po południu przejazd do meczetu Guzargah i Puli Malaan, pięknego starego mostu z 22 łukami, który prawdopodobnie został zbudowany przez Seldżuków na początku XII wieku. Późnym popołudniem przelot do Kabulu. Kolacja i zakwaterowanie.
10
Pożegnanie z Afganistanem
Po pożegnalnym śniadaniu, odwiezienie gości na lotnisko.

Tour Location

Afganistan

Cena 2100GBP zawiera:
 • wszystkie transfery niezbędne do realizacji programu
 • wynajęty bus z prywatnym kierowcą
 • loty krajowe w Afganistanie
 • bilety wstępu na atrakcje zawarte w programie wycieczki
 • wyżywienie: śniadania
 • napoje: pitna woda
 • zakwaterowanie w hotelach w pokojach dwuosobowych lub trzyosobowych
 • zaproszenie wizowe
 • opiekę pilota polskojęzycznego (stacjonarnie lub online)
 • opiekę lokalnego pilota anglojęzycznego
 • przewodników lokalnych
 • ubezpieczenie podróżne
Cena 2100GBP nie zawiera: 
 • ceny wizy 100EUR
 • Lotów międzynarodowych do i z Afganistanu (2500-4000 zł)
 • pozostałych posiłków nieujętych w programie
 • zwyczajowych napiwków dla kierowców i przewodników
 • innych niewymienionych świadczeń i dodatkowych atrakcji
 • testów PCR potrzebnych do wjazdu do Afganistanu (jeśli są potrzebne)
Zakwaterowanie:
W hotelach lub obiektach turystycznych typu Guest House, pokoje 2/3 osobowe (pokój jednoosobowy dostępny za dodatkową opłatą)
Wyżywienie:
Śniadania aranżowane przez pilota wycieczki (kuchnia lokalna).
Transport:
Na terenie Afganistanu: prywatny autobus z kierowcą. Polska-Afganistan: loty z przesiadką. Zgodnie z dostępnymi opcjami (niezawarte w cenie).
Informacje zdrowotne:
Podczas wyjazdu mogą obowiązywać nakazy i obostrzenia związane z aktualną sytuacją epidemiczną. Obecnie wszystkie obostrzenia dot. pandemii zostały zniesione.
Zasady zmieniają się - należy zapoznać się z aktualnymi wytycznymi i zasadami dla podróżnych znajdującymi się na portalu MSZ - Polak za granicą: https://www.gov.pl/web/indie/afganistan-idp
Klimat i pogoda:
Na większości terytorium Afganistanu panuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny suchy, Opady są niewielkie, najwięcej opadów występuje w marcu i kwietniu. najgoręcej jest w w lipcu, Temperatura maksymalna wynosi od 38°C na północy do 43°C w Registanie i Margo, najzimniejszym miesiącem hest styczeń. Swoistą cechą klimatu jest wiejący od czerwca do września stały wiatr północny, zwany wiatrem 120 dni.
Aplikacja wizowa:

Wizy wydawane są w Ambasadzie w terminie do 10 dni roboczych.

Godziny przyjmowania w sprawie wiz: Od poniedziałku do piątku od 10:00 do 15:00.

Osoby ubiegające się o wizę po raz pierwszy są zobowiązane do osobistego złożenia dokumentów.

Ambasada Islamskiej Republiki Afganistanu:

ul. Goplańska 1 02-954 Warszawa

tel. +48 22 88 55 410

sekcja wizowa: 22 88 55 410 wew. 26

Dokumenty wizowe: 1. Paszport 2. Wniosek wizowy 3. Deklaracja wizowa 4. Dwie aktualne fotografie na białym tle o wymiarach 3,5 x 4,5 cm 5. Kopia licencji biura podróży zatwierdzonego przez rząd afgański (ZAPEWNIAMY) 6. Zaproszenie wydane przez biuro podróży w Afganistanie (ZAPEWNIAMY)
 
     
You don't have permission to register
pl_PLPolish