Top
Image Alt

20-29 maja 2024 Tajemniczy Afganistan

20-29 maja 2024 Tajemniczy Afganistan

£2100 per person
0 Reviews
  • Departure/Return Location
    Kabul - Kabul
  • Departure Time
    20/05/2024
  • Return Time
    20/05/2024

Tour Plan

1
Spotkanie ze stolicą
Odbiór gości z lotniska i zakwaterowanie w hotelu. Dzień zacznie się od wizyty na targu ptaków, znanym jako najstarsza część Kabulu, gdzie wystawiane są ptaki z całego świata. To nie tylko targ ptaków, ale także centrum rzemieślnicze z kowalami, lokalnymi starymi sklepikami, itp. Następnie wizyta w starym meczecie szyickim wyłożonym turkusowymi kafelkami - Sanktuarium Sakhi w zachodniej części Kabulu, które jest miejscem spoczynku Hazrati Alego, kuzyna proroka Mahometa. Nocleg w Kabulu.
2
W stronę Bamian
Po śniadaniu wyjazd w stronę Bamian, (ok. 4h), gdzie znajdowały się dwa monumentalne posągi stojącego Buddy z VI wieku, wyrzeźbione w zboczu klifu, a później wysadzone i zniszczone w marcu 2001 roku przez talibów. Po zwiedzaniu doliny z wnękami po posągach, przejazd do XIII-wiecznego historycznego miasta Shahr-e Gholghola, czyli tzw. Miasta Krzyków, które po miesiącach obławy zostało zdobyte przez Czyngis-chana. Następnie przejazd do ruin Shahr-e Zuhak, znanego również jako Czerwone Miasto, które było głównym punktem obronnym dorzecza. Nocleg w Bamian.
3
Błękitne jeziora Band-e-Amir
Po śniadaniu, podróż w stronę wyjątkowego kompleksu błękitnych jezior Band-e Amir - szeregu sześciu jezior o różnych odcieniach błękitu oddzielonych naturalnymi tamami wykonanymi z trawertynu. Tzw. „Tama Dowódcy”, odnosi się do Alego - pierwszego imama muzułmanów (szyitów) i czwartego kalifa islamu (dla sunnitów). Obszar, zdominowany przez etnicznych Hazarów, jest pierwszym parkiem narodowym w Afganistanie oraz znajduje się na liście UNESCO. Po całym dniu spędzonym w Band-e-Ami, podróż powrotna i nocleg w Bamian.
4
Górski krajobraz
O poranku, dalsza podróż w kierunku północnego Afganistanu. Po drodze krajobrazy pasma góskiego Hindukuszu oraz Salang, czyli kompleksu tuneli zbudowanej przez Sowietów w połowie lat 60. XX wieku, stanowiąc wtedy drugi najdłuższy tunel świata. Przejazd przez 5 prowincji Afganistanu: Bamian, Parwan, Baghlan, Samangan i Balkh. Wieczorem przyjazd do Mazar-e Sharif. Zakwaterowanie i nocleg.
5
Zabytkowe miasta - Mazar-e Sharif i Balch
Po śniadaniu, podróż do Balch, starożytnego miasta i centrum buddyzmu i sufizmu. Wizyta w meczecie Haji Piyada (pieszy pielgrzym), grobowcu Rabii Balkhi, na wpół legendarnej postaci literatury perskiej i prawdopodobnie pierwszej poetki w historii poezji nowoperskiej. Następnie wizyta w meczecie Khoja Parsa i starożytnej cytadeli Bala Hisar, która została zbudowana przez Aleksandra Wielkiego. Po południu czas na zwiedzanie meczetu Alego z Błękitnymi Kafelkami w Mazar-e Sharif oraz świątyni Hazrat Ali - jednego z najsłynniejszych świętych miejsc w świecie islamskim. Wieczorem kolacja i powrót do hotelu.
6
Buddyjskie dziedzictwo
Podróż do osady zwanej Takht-i Rustam (“tron Rustama”), czyli na stanowisko archeologiczne w Haibak, gdzie znajduje się buddyjska stupa na szczycie wzgórza, przy przełęczy Hindukusz. W tym miejscu wykuto również w skałach jaskinną świątynię zamieszkiwaną przez buddystów. Miejsce to stanowi najwcześniejsze powiązanie z ewolucją architektury buddyjskiej w Afganistanie. Wieczorem powrót do hotelu.
7
Kabul - ogrody i krajobrazy
Rano, po śniadaniu, przelot do Kabulu. Wizyta w Shah Do Shamshira, meczetu w sercu miasta Kabul, zbudowanego przez króla Amanullaha Chana ku pamięci króla arabskiego. Po południu relaks w Ogrodach Babur, lokalnie zwanych Bagh-e Babur, które jednocześnie stanowi miejsce spoczynku pierwszego cesarza Mogołów - Babura. Uważa się, że ogrody powstały około 1528 roku, kiedy Babur wydał rozkaz budowy „ogrodu alejowego” w Kabulu, opisanego szczegółowo w jego wspomnieniach, Baburnama. Następnie wizyta na punkcie widokowym na wzgórzach Bibi Mahro. Po południu przelot do Heratu, kolacja i zakwaterowanie.
8
Herat - miasto kultury i historii
O poranku wizyta w Masjidi Jami, czyli Meczecie Piątkowym, zbudowanym przez władcę Ghuridów Ghiyas ad-Din Ghori w XIII wieku, potem krótka wizyta w fabryce płytek w Heracie. Następnie wizyta w cytadeli Herat, której początki sięgają 330 roku p.n.e., kiedy to Aleksander Wielki i jego armia przybyli na tereny dzisiejszego Afganistanu. Przez ostatnie 2000 lat wiele imperiów wykorzystywało go jako swoją siedzibę, a na przestrzeni wieków był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Po południu zakupy na lokalnym bazarze Herat. Kolacja i zakwaterowanie.
9
Zabytki Heratu
Wizyta w XV-wiecznym Kompleksie Musalla, czyli w ruinach budowli architektury Timurydów, składającej się z meczetu, mauzoleum i madrasy, czyli szkoły islamskiej. Po południu przejazd do meczetu Guzargah i Puli Malaan, pięknego starego mostu z 22 łukami, który prawdopodobnie został zbudowany przez Seldżuków na początku XII wieku. Późnym popołudniem przelot do Kabulu. Kolacja i zakwaterowanie.
10
Pożegnanie z Afganistanem
Po pożegnalnym śniadaniu, odwiezienie gości na lotnisko.
You don't have permission to register
pl_PLPolish