Top
Image Alt

1-11 września 2024 Pakistan: W wysokogórskiej krainie wróżek

1-11 września 2024 Pakistan: W wysokogórskiej krainie wróżek

£1090 per person
11 dni
0 Reviews
 • Departure/Return Location
  Islamabad - Islamabad
 • Departure Time
  01.09.2024
 • Return Time
  11.09.2024

Tour Plan

1
Spotkanie ze stolicą
Pierwsze spotkanie ze stolicą Pakistanu – Islamabad. Na początku dnia wymiana waluty na rupie pakistańskie. Wizyta w jednym z największych meczetów świata w kształcie pustynnego namiotu Beduinów - Faisal Masjid, nazwanym na cześć saudyjskiego króla, który sfinansował jego budowę. Następnie bajkowy ogród Daman-e-Koh z panoramą całego miasta – miejsce popularne zarówno wśród mieszkańców, jak i gości. Po południu wycieczka na wiktoriańską stację kolejową Golra Shariff, która jest zarówno muzeum, jak i działającą stacją. Zakwaterowanie w Islamabadzie.
2
Przejażdżka Karakorum Highway
Dzień przeznaczony na podróż autobusem z prywatnym kierowcą do leżącej nad rzeką Kunhar, przy autostradzie Karakorum, miejscowości Naran (ok. 6 godzin). Obiad i przejazd (ok. 45 min) nad górskie jezioro Saif-ul-Maluk ze spektakularnymi widokami. Następnie podróż w okolice jeziora Lulusar (1 godzina), zakwaterowanie i nocleg.
3
Pełna przygód jazda 4x4 i trekking do Fairy Meadows
Po śniadaniu przejazd do leżącego nad Indusem, bezpośrednio przy autostradzie Karakorum, Raikot Bridge (ok. 2.5 godziny). Raikot Bridge stanowi świetną bazę wypadową do punktów widokowych ośmiotysięcznika Nanga Parbat. Samochody terenowe z napędem na cztery koła zabiorą nas w podróż ku Bajkowym Łąkom. Pełna wrażeń, kręta górska trasa wzdłuż malowniczych skał trwająca ok. 1,5 godziny. Następnie spokojny trekking w górę (2-3 godziny), po drodze lasy, rwące strumienie i widoki na majestatyczny lodowiec. Zakończenie dnia na wysokości 3300 m n.p.m. na bajkowym Fairy Meadows z widokiem na ośmiotysięcznik Nanga Parbat. Wieczorem klimatyczne ognisko w towarzystwie legendarnych górskich wróżek, które wg lokalnych przekazów schodzą nocami ze szczytów gór na polany Fairy Meadows.
4
Bajkowy trekking do himalajskiej bazy
Tuż po pięknym wschodzie słońca oświetlającym szczyty „Nagiej Góry” wymarsz w stronę punktu widokowego Nanga Parbat – Beyal Camp (ok. 2 godziny) i do Base Camp (3900 m n.p.m.) (ok. 2-3 godziny), który stanowi bazę wypadową dla Himalaistów przygotowujących się do zdobycia Nanga Parbat. Po degustacji lokalnego posiłku przygotowanego w chatce himalajskiej bazy, powrót do Fairy Meadows (ok. 4 godziny). Opcjonalnie, zamiast trekkingu - relaks i spacer po Fairy Meadows, umożliwiający zapoznanie się z kulturą ludzi gór oraz podziwianie ośnieżonych szczytów, lodowca i dziewiątego, najwyższego szczytu świata lub wycieczka na koniach (nie trzeba umieć jeździć, będzie przewodnik, który prowadzi konie) do wioski Beyal Camp (około godzina jazdy), który stanowi pierwszy punkt trasy Himalaistów przygotowujących się do zdobycia Nanga Parbat. Odpoczynek w wiosce zamieszkałej przez pakistańskich górali, lokalny posiłek wege z warzyw rosnących w wiosce oraz wyjątkowa herbatą górska. Czas wolny: możliwość spacerowania i odpoczynku.
5
Podróż do Gilgit: dawnej ostoi Buddyzmu
Po śniadaniu spacer do Reflection Lake, w którym odbija się Nanga. Pożegnanie z Fairy Meadows i trekking w dół (ok. 1.5 godziny), a następnie przesiadka do samochodów terenowych i zjazd do bazy jeepów (ok. 1.5 godziny). Po chwili odpoczynku, podróż do Gilgit przez ostoję dzikiej przyrody: Astore Wildlife Sanctuary, będącej domem dla m.in. pantery śnieżnej, niedźwiedzia himalajskiego czy markura śruborogiego, który jest narodowym zwierzęciem Pakistanu. Po drodze miasteczko Juglot, z wyjątkowym punktem widokowym, gdzie łączą się 3 największe łańcuchy górskie świata: Himalaje, Karakorum i Hindukusz. Wizyta w punkcie widokowym Rakaposhi, gdzie znajduje się druga najdłuższa tyrolka (zipline) w Pakistanie. Zależnie od możliwości - dodatkowa opcja przejechania się tyrolką z widokiem na jedną z najwyższych szczytów świata - Rakaposhi. Dalsza droga do doliny Hunza (około 1 godzina). Zakwaterowanie w hotelu nad jeziorem Attabad.
6
Podróż do Chin przez najniebezpieczniejszy most świata
Po śniadaniu przejazd nad jezioro Attabad, zwane najpiękniejszym jeziorem Pakistanu, które powstało w wyniku tragicznego osuwu ziemi. Magiczny rejs po jeziorze, z zachwycającą panoramą gór nad turkusową wodą. Następnie wyprawa na kraniec Pakistanu do Przełęczy Khunjerab (dla chętnych), która znajduje się na wysokości 4693m n.p.m. i jest częścią popularnej autostrady Karakorum. Jest to najwyżej położona, utwardzona granica międzynarodowa z ciekawą atrakcją – bankomatem położonym najwyżej na świecie. Po powrocie możliwość spróbowania lokalnego ciasta z morelami i dań z sosem morelowym (zależne od dostępności). Następnie przejazd nad most Hussaini Suspension Bridge, zwanego najniebezpieczniejszym mostem świata. Dla chętnych: wejście i spacer po moście z widokiem na 18-kilometrowy lodowiec Passu. Po drodze przerwa na zdjęcia w najpiękniejszym punkcie, gdzie Passu Cones widoczne są z autostrady Karakorum. Zakwaterowanie w hotelu w dolinie Hunza.
7
Królestwo Hunzy i trekking na lodowiec
Śniadanie i przejazd (około 1 godziny) do malowniczej i „surowej” doliny Hopper położonej jest na wysokości 2800 m n.p.m. Niesamowity trekking na lodowiec Hopper (około 1.5 godziny w dwie strony). Następnie powrót do doliny Hunza i obiad w typowej hunzańskiej restauracji. Zakupy na lokalnym bazarze Karimabad, z możliwością zakupu pamiątek, pakistańskiego rękodzieła, ręcznie szytych, tradycyjnych ubrań i kaszmirowych szali oraz aromatycznych, lokalnych przypraw. Zwiedzanie imponującej fortecy Mirów Hunzy: Altit Fort. Wieczorny przejazd do doliny Skardu (5 godzin). Zakwaterowanie w hotelu.
8
Wysokogórska zimna pustynia i Dolina Shigar położona wzdłuż dawnego Jedwabnego Szlaku
Wizyta w Shagri-la Resort (możliwość rejsu po jeziorze), a następnie przejazd do fortu sprzed 600 lat oraz zwiedzanie urokliwego, drewnianego meczetu Amburiq – jednego z najstarszych w Baltistanie. Następnie wycieczka na jedną z najwyższych i najzimniejszych pustyń świata - Zimną Pustynię. Możliwa wycieczka jeepami po wydmach, spacer lub przejażdżka quadem czy lot paralotnią. Powrót do hotelu i zakwaterowanie.
9
Podróż do stolicy: Islamabad
O poranku, przejazd na lotnisko w Skardu. Podróż samolotem z widokiem na Nangę Parbat do Islamabadu (ok. 1 godzina). Po dotarciu do Islamabadu, podróż autobusem do Lahore. W razie odwołanego lotu ze Skardu do Islamabadu: przejazd autobusem ze Skardu do Islamabadu i podróż do Lahore następnego dnia.
10
Lahore: serce Pakistanu i wzniosły pokaz patriotyzmu na granicy z Indiami
Zwiedzanie kulturalnej stolicy Pakistanu, gdzie kolonialna architektura przeplata się z meczetami i zabytkami z czasów Wielkich Mogołów. Zwiedzanie majestatycznego fortu Lahore, który znajduje się na liście UNESCO oraz sąsiadującego meczetu Cesarskiego. Następnie jedyna w swoim rodzaju ceremonia opuszczenia flagi na granicy Pakistanu z Indiami - Wagah Border. W końcu: przejażdżka ulicami chaotycznego Lahore w stylu lokalnym, czyli Tuk Tukiem. Wieczorem kolacja na tętniącej życiem, pełnej restauracji i barów ulicy Food Street oraz spacer po barwnym i aromatycznym starym mieście. Zakwaterowanie w Lahore.
11
Rawalpindi i ostatnie zakupy
Przejazd autokarem do Rawalpindi (około 4 godzin) i zwiedzanie bliźniaczego miasta Islamabadu. Wizyta na największym, najstarszym i najbardziej ruchliwym targu w Rawalpindi – Raja Bazaar, czyli czas na lokalne zakupy. Wieczorem pożegnalna kolacja z widokiem na cały Islamabad oraz wymiana walut. Transport na lotnisko w Islamabadzie i powrót do Polski w godzinach nocnych
Cena 1090GBP brutto zawiera:
 • wszystkie transfery niezbędne do realizacji programu
 • wyżywienie
 • zakwaterowanie w hotelach i hostelach
 • zaproszenie wizowe i wszystkie dokumenty niezbędne do aplikacji wizowej
 • pomoc w aplikacji wizowej
 • pilota polskojęzycznego (stacjonarnie lub online)
 • lokalnego przewodnika anglojęzycznego
Cena 1090GBP brutto nie zawiera: 
 • biletów wstępu na podstawowe atrakcje zawarte w programie wycieczki i na przejazd jeepami na Fairy Meadows (kwota ok. 200 GBP przekazana pilotowi imprezy)
 • ceny wizy
 • lotów międzynarodowych
 • wstępu do parku narodowego Khunjerab
 • wieczornych wyjść i ponadprogramowych atrakcji (np. zjazdy na tyrolkach, lot paralotnią, jazda quadem lub jeepem po pustyni w Skardu)
 • ubezpieczenia kosztów rezygnacji z imprezy (RG i RGS)
 • innych niewymienionych świadczeń, zwyczajowych napiwków dla kierowców i przewodników, testów PCR (jeśli potrzebne)
Zakwaterowanie:
W hotelach lub obiektach turystycznych typu Guest House, pokoje 2/3 osobowe (pokój jednoosobowy dostępny za dodatkową opłatą 200GBP)
Wyżywienie:
Śniadania i obiadokolacje aranżowane przez pilota wycieczki (kuchnia lokalna). Dieta wegetariańska dostępna na życzenie.
Transport:
Na terenie Pakistanu: prywatny autobus z kierowcą, samochody terenowe z napędem 4x4. Polska-Pakistan: loty z przesiadką. Zgodnie z dostępnymi opcjami (niezawarte w cenie).
Informacje zdrowotne:
Podczas wyjazdu mogą obowiązywać nakazy i obostrzenia związane z aktualną sytuacją epidemiczną. Obecnie wszystkie obostrzenia dot. pandemii zostały zniesione.
Zasady zmieniają się - należy zapoznać się z aktualnymi wytycznymi i zasadami dla podróżnych znajdującymi się na portalu MSZ - Polak za granicą: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/pakistan.
Klimat i pogoda:
Pakistan leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego i podzwrotnikowego także suchego. Południowa część Pakistanu cechuje się temperaturami wyższymi niż północna część Pakistanu. Najkorzystniejszą porą na podróżowanie po południu Pakistanu jest okres od września aż do marca, kiedy temperatury są przyjemne i ciepłe i nie ma upałów.
 Informacje wizowe:
Do przekroczenia granicy pakistańskiej przez obywateli Polski konieczny jest paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu oraz wiza. Koszt wizy: 140 zł. Wiza dla obywateli Polski to wiza elektroniczna, na którą aplikuje się online na stronie:
Obywatele 65 krajów, w tym Polski, mogą aplikować o wizę: Visa in your Inbox (35$) (polecamy tę opcję).
Aplikację trzeba złożyć na maks. 72 godziny przed wylotem. Otrzymuje się maila autoryzacyjnego na adres mailowy podany przy aplikacji (valid ETA). Podróż do Pakistanu można odbyć, jeśli otrzyma się takiego maila. Wiza będzie wydana po przylocie (on arrival).
Lista krajów, które mogą aplikować o Visa in your Inbox:
Dokumenty wizowe (VISA IN YOUR INBOX):
1. Kolorowy skan paszportu
2. Aktualne, kolorowe zdjęcie
3. Zaproszenie wydane przez biuro podróży w Pakistanie (zapewniamy)
4. Dowód osobisty właściciela biura podróży w Pakistanie (zapewniamy)
5. Licencja biura podróży w Pakistanie (zapewniamy)
Można również aplikować o zwykłą wizę turystyczną (nie VISA IN YOUR INBOX). Na wydanie takiej wizy czeka się 7 do 10 dni roboczych. Wizę otrzymuje się online, należy ją wydrukować i wziąć ze sobą na lotnisko. Ta opcja może wiązać się z koniecznością dołączenia większej ilości dokumentów - polecamy zaaplikować o wizę VISA IN YOUR INBOX.
You don't have permission to register
pl_PLPolish